I GRAND PRIX POZNAŃ – kolejny krok w stronę sympatyków sportu zapaśniczego

PWPW KLZ już stała się rozpoznawalnym wydarzeniem sportowym, które promuje sport zapaśniczy. Bardzo cieszy kibiców naszej dyscypliny fakt, że powstają kolejne inicjatywy, których zadaniem jest pokazanie sportowej publiczności zapasy, walkę, ambicje i wolę walki zawodników, a to wszystko w prostej i czasowo skumulowanej formule.

grand prix Poznan

I Grand Prix Poznań

I Grand Prix Poznań to rywalizacja zawodników stylu wolnego w dwóch wybranych przez organizatora kategoriach wagowych. W pierwszej edycji tego ciekawego wydarzenia zapaśniczego zawodnicy rywalizowali w kategoriach wagowych 79 kg i 86 kg. Po czterech zawodników w każdej kategorii wagowej rywalizowało systemem każdy z każdym. Pierwsza edycja tej zapaśniczej gali to sportowy i organizacyjny sukces trenera WKS Grunwald Poznań Mateusza Gucmana.

Zawody rozpoczęły się od pokoleniowego pokazu walki i sprawności. W towarzyskim pojedynku zmierzyły się ikony poznańskiego Grunwaldu, trenerzy Mieczysław Chomicz i Marek Maćkowiak. To, co pokazali „starsi panowie” to promocja zapasów w najlepszym wydaniu. Sprawność, szybkość, wybitna i wciąż błyskotliwie wykonywana technika walki zapaśniczej wprawiła publiczność w nieskrywany zachwyt. Ogromne owacje i aplauz to nagroda dla weteranów zapaśniczej maty za miłość do ukochanej dyscypliny. Obaj panowie są w doskonałej kondycji fizycznej i wielu młodych ludzi mogłoby im pozazdrościć zdrowia, siły i sprawności.

gucman trener

Po walce, która już rozgrzała publiczność, pokaz sprawności młodego zapaśnika zademonstrował w perfekcyjny sposób wicemistrz Polski kadetów Daniel Kulczyński. Efektowne elementy akrobatyki i technika z manekinem musiały się podobać kibicom, a wielu z nich już chce zapisywać swoje pociechy na treningi zapaśnicze.

gucman 3

fot. Kyialbek Maatsakov

Znakomicie dobrane atrakcje przed główną ucztą popołudnia w hali przy ulicy Bukowieckiej, przygotowały kibiców na boje I Grand Prix Poznań.

Lista startowa w obu kategoriach wagowych gwarantowała walki wyrównane, zacięte i obfitujące w akcje techniczne. Na starcie rywalizacji zawodnicy z medalami Mistrzostw Polski, reprezentanci kraju, zawodnicy doświadczeni i „młode wilki” polskich zapasów. Oglądaliśmy między innymi znanych z mat PWPW KLZ Michała Pietrzaka, Bartosza Dobickiego, Filipa Roguta i Michała Bielawaskiego.

W zapasniczych zmaganiach wystąpił również jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zawodników MMA Mateusz Gamrot, który w swoim sportowym dorobku ma medale Mistrzostw Polski w zapasach. Można rzec, wybornie dobrany zapaśniczy koktajl, który rozgrzał licznie zgromadzoną publiczność.

Walki stały na dobrym poziomie sportowym. Każdy pojedynek to dawka olbrzymiej ambicji zawodników i determinacji w walce o każdy punkt. Pojedynki, które oglądaliśmy byłyby ozdobą wielu zapaśniczych turniejów. Kategorię wagową do 79 kg w doskonałym stylu wygrał obecnie zawodnik MMA – mistrz KSW Mateusz Gamrot, który potwierdził, jak mocną u niego płaszczyzną walki są zapasy. Mateusz Gamrot zadziwiał swą dynamiką i skutecznością przeprowadzanych ataków. W wadze 86 kg najlepszym okazał się wychowanek WZS WKS Grunwald Poznań Michal Bielawski, który pod okiem trenera Mateusza Gucmana czyni w ostatnim czasie bardzo duże postępy.

gucman 1

fot. Kyialbek Maatsakov

Dla Michała Bielawskiego był to ostatni start przed Mistrzostwami Europy U23, w których wystąpi na początku czerwca w Istambule.

Nowa formuła zapaśniczej rywalizacji sprawdziła się doskonale, a co najważniejsze zawody były przeprowadzone bardzo sprawnie. Kibice nie mogli się nudzić na takiej skondensowanej dawce piękna sportu zapaśniczego

Dzięki wsparciu firmy Pit Bull West Coast oraz innych sponsorów zawodnicy mieli zapewnioną profesjonalną obsługę jak podczas zawodowych gal sportów walki.

Najważniejsze, że dopisała również poznańska publiczność, która wypełniła halę na ul. Bukowskiej, a transmisję live na kanale https://youtu.be/klGVWaU5lYI oglądało ponad pół tysiąca widzów.

Mateusz Gucman myśli już o kolejnej edycji Poznań Grand Prix. Szczegóły niebawem.

Klasyfikacja końcowa I GRAND PRIX POZNAŃ:

gucman 2

fot. Kyialbek Maatsakov